VOIP Nedir? | Neye Yarar?

VOIP (Voice Over Internet Protocol)

VOIP, internet protokolü üzerinden ses taşıma işlemidir. Eğer bulunduğunuz bölgede internet bağlantınız sağlıklı bir şekilde işliyorsa, telefon görüşmelerinizi internete taşıyarak daha uygun fiyatlara görüşmeler yapabiliyorsunuz.

Peki Neden VOIP tercih ediliyor?

* Birçok lokasyonda şubesi olan kurumların çağrılarını geleneksel telefon hatlarından yaparak daha fazla maliyet ödemesindense sesi internet üzerine taşımasını sağlayarak daha uygun fiyatlara görüşebilmesi.
* Tek merkezli çok şubeli yapılarda şubelerin birbirleriyle ücretsiz görüşmelerini sağlamak amacıyla.
* Farklı lokasyonda bulunan telefon numarasına düşen çağrıları bulunduğunuz konuma taşıyabilmek amacıyla (Amerikan menşeili firmaların geneli çağrı merkezlerini Hindistan'da bulundurmaktadır. Amerika'da ki bir numarayı aramanıza rağmen çağrılar Hindistan'dan karşılanmaktadır.)
* Konum bağımlılığı yoktur. İnternet bağlantınızın olduğu herhangi bir yerden sisteme dahil olabilir, aramalar gerçekleştirebilirsiniz.
* Geleneksel analog pbx sistemlerde tek hatta tek çağrı taşınabilmektedir. Ancak VOIP'te böyle bir kısıtlama yoktur. İnternet Protokolü üzerinden gerçekleştiği için hat kapasiteniz kadar aynı anda çağrı alabilir ya da yapabilirsiniz. (Türkiye'de bulunan çağrı merkezleri dış çıkışlarını VOIP hizmeti veren UMTH firmaları aracılığıyla istedikleri sayıda gerçekleştirmektedir)

VOIP hizmeti veren UMTH firmasını seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

* Hizmeti veren firmanın yedek dış çıkışları olup olmadığını öğrenmelisiniz. (Herhangi bir dış çıkış probleminde ilgili UMTH firması başka dış çıkışlara geçiş yaparak sizi etkilemeden geçiş yapabiliyor mu?)
* Kontör atım periyotlarına oldukça dikkat ediniz. Görüşmeleriniz kontör atım periyotlarına göre ücretlendirilmektedir. Kontör atım periyodu 1sn. olan bir firma ücretlendirmeleri saniye bazında yapar. Standart olarak 6sn. tercih edilmektedir. Ancak sizin için en uygun olanı 1sn. kontör atım periyotlarıdır. Her görüşmeden sonra çağrılarınız kontör atım periyotlarına çekilerek ücretlendirmeniz gerçekleştirilir. Örneğin kontör atım periyotu 60sn. olan bir firmayı kullanıyorsanız; 1sn. lik görüşme için 60sn. bedeli, 61sn. lik görüşme için 120 sn. fiyatı ödersiniz.
* Dış aramalarda caller id atayabiliyor musunuz? Dış çıkışlarınızda karşı tarafa görünen numaranın sizin numaranız olması prestij ve geri dönüş açısından oldukça önemlidir.
* Dış arama tutarlarını anlık olarak takip edebileceğiniz yönetim ekranlarına sahipler mi? Böylelikle ne kadarlık görüşme yapmış olduğunuzu sürekli olarak takip edebilirsiniz.
* Eğer dış aramalarınız yüklü miktarda gerçekleşiyorsa dış çıkışlarınızın önüne kendi tarafınızda bir cdr ölçümü yapabilen gateway koyunuz. CDR = Çağrı Bilgileri 'nin tutulduğu veri katarlarıdır. Ne kadar süre görüştünüz, çağrı ne zaman başladı, ne zaman bitti v.s. bilgileri tutar. Böylelikle ay sonunda UMTH firmanın söylemiş olduğu sürelerin doğru olup olmadığını kendi tarafınızda ki CDR gateway aracılığıyla takip edebilirsiniz. Ay sonu mutabakatı oldukça önemli bir konudur. Ev kullanıcısı iseniz bu konu çok fazla önem arz etmemektedir ancak yüklü miktarda çağrı gerçekleştiriyorsanız buna çok dikkat edin.